NOC KUPAŁY RELACJA

 

Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” oraz

 

 

Dom Kultury w Golinie

 

 

Piękne wianki i wspaniała zabawa przy gorących, folkowych rytmach, czyli Noc Kupały w Radolinie.

 

 

 

 

 

W sobotnie popołudnie, 29 czerwca, mieszkańcy gminy Golina spotkali się w parku w Radolinie, by przypomnieć sobie obrzędy związane z Nocą Kupały – świętem witalności

 

 

 i płodności, obchodzonym przez dawnych Słowian w letnie przesilenie.

 

 

Imprezę już po raz trzeci zorganizowali wspólnie Dom Kultury w Golinie, Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA”,  Radny Rady Miejskiej Krzysztof Szymański oraz  sołectwa: Radolina i Myślibórz. Liczna publiczność, z burmistrzem Mirosławem Durczyńskim i zaproszonymi gośćmi na czele, doskonale bawiła się podczas różnorodnego programu artystycznego oraz przy swojskich rytmach granych przez kapelę  Sami Swoi z Kawnic.

 

 

Nie zabrakło emocji związanych z konkursem na najpiękniejszy wianek świętojański. Tym razem jury miało „twardy orzech do zgryzienia”. W zmaganiach wzięło udział aż dziewięcioro uczestników w różnym wieku. Po burzliwych obradach ogłoszono, że pierwsze miejsce zajęła Zosia Wróbel, na drugim miejscu uplasował się Arek Siupa, a na trzecie miejsce przyznano Patrycji Waliszewskiej.

 

 

Organizatorzy nie zapomnieli o maluchach obecnych w parku. Dla nich moc atrakcji przygotowała Pracownia Artystyczna Enduzo KREATYWNI. Były tańce, animacje, kącik plastyczny. Każdy smyk mógł znaleźć coś dla siebie. I mali, i dorośli bardzo chętnie częstowali się pysznymi potrawami z grilla.

 

 

            „Gwoździem programu” okazał się  cudownie klimatyczny koncert zespołu  Liarman. Grupę tworzą Susana Raso (mezzo-sopran, altówka, tamburyn galicyjski, banduria), Lidia Małyszek (flet prosty sopranowy, flet prosty altowy, flet powszedni) oraz Łukasz Gaszler (gitara). Wokalistka zespołu pochodzi z Galicji (Hiszpania), gdzie ukończyła studia muzyczne w Konserwatorium w A Coruna, a następnie odbyła staż podyplomowy w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesor Małgorzaty Marczewskiej. Susana brała udział w kursach międzynarodowych w Hiszpanii, Włoszech  oraz w Polsce. Śpiewała też w kwartecie muzyki dawnej „Euterpe”. Grupę „Liarman” utworzyła z gitarzystą oraz kompozytorem Łukaszem Gaszlerem. Od niedawna z zespołem koncertuje flecistka Lidia Małyszek. Zachwycona radolińska publiczność  wysłuchała  dawnych  pieśni angielskich, hiszpańskich i galicyjskich. Nie zabrakło również rytmów bałkańskich, folk- rockowych oraz oczywiście naszych rodzimych, ludowych utworów.

 

 

Zespół został nagrodzony gromkimi brawami. A ukontentowani słuchacze jeszcze długo bawili się przy muzyce, którą proponował DJ. Warto zaznaczyć, że  podczas imprezy kwestowano na rzecz Marcelka Ogórka- Małego Wojownika. Za każdą kwotę przekazaną dla chłopca pięknie dziękujemy.

 

 

Organizatorzy Nocy Kupały bardzo dziękują pani Joannie Piekarczyk – Dyrektor Banku Żywności w Koninie oraz jego pracownikom, panu Rafałowi Wylegale – Dyrektorowi Konspolu Bis Słupca, panu Andrzejowi Płuciennikowi – właścicielowi  firmy Zakład Stolarski Andrzej Płuciennik oraz członkom stowarzyszenia obecnym w parku za pomoc w organizacji imprezy. Wielkopolskie Stowarzyszenie Odnowy Wsi „NASZA RADOLINA” składa wyrazy wdzięczności dyrektorowi i pracownikom Domu Kultury w Golinie za owocną współpracę.

 

 

 

 

 

Karolina Kasprzak