Upowszechnianiem kultury w Gminie Golina zajmują się Biblioteka Publiczna oraz Dom Kultury (nazwy obowiązują od stycznia 2008).

„Odrobina historii.”

Miejsko- Gminny Ośrodek  Kultury powstał w 1974 roku, jego pierwszym dyrektorem został Jacek Tarczyński, dwa lata później funkcję tę objęła Elżbieta Słomianowska Od 1978  instytucją kierowała Jadwiga Kuszyńska. W marcu 2005 roku zastąpiła Ją  Lucyna Lenard – Woźniak. W roku 1994 Rada Miejska w Golinie zdecydowała o połączeniu  MGOK-u z  miejscową (wówczas) Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną. W związku z tym zmieniono również nazwę instytucji na Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteki, a w roku 2005 przeniesiono ją do Domu Strażaka przy placu Kazimierza Wielkiego 2 .

  Jak wskazuje zapis w Księdze Inwentarzowej Księgozbioru biblioteka w Golinie rozpoczęła swoją działalność w roku 1955 (należy zaznaczyć, iż jest to data umowna, ponieważ dokumentu powołującego książnicę  do życia nie odnaleziono). Pierwszą kierowniczką była Stefania Grodzka .W latach siedemdziesiątych XX wieku placówka otrzymała duży i nowoczesny jak  na tamte czasy lokal przy placu Kazimierza Wielkiego12, pod okiem nowego dyrektora – Elżbiety Wrzosek- zaczęła się dynamicznie rozwijać. Posiadała 16 wiejskich punktów bibliotecznych oraz dwie filie w Kawnicach i Przyjmie.

Rok 2008 był przełomowy dla życia kulturalnego w naszej gminie ponieważ wtedy na mocy uchwały przyjętej przez Radę Miejską w Golinie Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteki podzielono na dwie niezależne placówki : Dom Kultury  w Golinie oraz Bibliotekę Publiczną w Golinie. Na stanowisko dyrektora książnicy powołano Żanettę Matlewską a na stanowisko dyrektora powołano Lucynę Lenard-Woźniak. .                                

„Co w kulturze”

Dzięki pracy Jadwigi Kuszyńskiej i Lucyny Lenard-Woźniak zmieniło się podejście golinian do obcowania z rozrywką i sztuką, dbały one o rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Ogromnym atutem ośrodka są muzyka i taniec . Powstało wiele  różnorodnych zespołów,

            Wymieńmy choćby kilka : „ Wesołe nutki”, dziecięcą grupę wokalną  Agnieszki Ciesielskiej, biesiadny zespół „Marysieńki”, kapelę podwórkową  „Witki” Wincentego Kaliskiego utworzoną w roku 1979, a grającą w różnym składzie przez ponad dwadzieścia lat. Wielka szkoda, że wspomniane grupy już nie działają.

             Kolejne stopnie muzycznego wtajemniczenia pokonuje także młodzież. Pod kierunkiem Artura Wieczorka rozwija się najmłodsze „dziecko” Domu Kultury – zespół VIDEO STARS, w jego skład wchodzą dzieci i młodzież, dla których śpiew to życiowa pasja.

Największymi sukcesami spośród wszystkich muzycznych grup dziecięcych i młodzieżowych  działających w Domu Kultury może pochwalić się nieistniejący już niestety zespół  wokalno- instrumentalny „Rexon” utworzony przez Krzysztofa Matlewskiego, który kładł duży nacisk na  warsztat pracy młodych ludzi i dbał o wysoki poziom artystyczny. Rexon brał udział w wielu festiwalach i przeglądach muzycznych, skąd przywoził liczne nagrody. Muzycy swymi występami uświetniali prawie wszystkie imprezy organizowane w regionie, wszędzie zbierając pochlebne opinie

Znaną szerokiej publiczności kapelą jest  Black Sun, która oficjalnie powstała w marcu 2008 r. Od początku istnienia porusza się po szerokich muzycznych rejonach progresywnego rocka/metalu.. Założycielami kapeli są Krystian  Szumny i Krzysztof  Gołdyn. Należy nadmienić, że początkowo zespół ze względu na brak wokalisty tworzył muzykę instrumentalną. Optymalny skład ukształtował się po dojściu wokalisty Sławomira Pilarskiego oraz perkusisty Arkadiusza Samulczyka. W marcu 2009 powstał pierwsze demo zawierające cztery utwory. Zespół obecnie skupia się na tworzeniu nowego materiału. Przyszłość grupy to także koncerty na żywo wszędzie, gdzie  jest to możliwe.

Szczególną rolę w propagowaniu tradycji lokalnych, folklorystycznych pełni zespół śpiewaczy „Senior, który powstał w 1982 roku. Przez wszystkie lata działał pod kierownictwem Witolda Kaliskiego, obecnie instruktorem jest Justyna Wysocka i Bogusz Bartkowiak. Przez wiele lat instruktorem była Larysa Gruszka. Seniorki prezentują bardzo zróżnicowany repertuar: począwszy od pieśni patriotycznych, skończywszy na piosenkach ludowych.
Panie Seniorki niejednokrotnie występowały z sukcesami na Wielkopolskich Artystycznych Spotkaniach Seniorów w Wilczynie, Władysławowie, Kramsku.
6 listopada 2005 roku w Wilczynie za Wiązankę Piosenek Warszawskich otrzymały wyróżnienie. Zespół  Senior obchodził w 2013 piękny jubileusz- 30-lecie  istnienia .

Nie możemy zapomnieć o kołach tanecznych, w których dzieci już od wieku przedszkolnego wytrwale ćwiczą układy i kroki. Wybitna choreograf Wiesława Wolna, z prawdziwym poświęceniem i  profesjonalizmem opiekowała  się małymi tancerzami z  grupy Tip – Top. To ona pierwsza odkryła niezwykły potencjał i talent Jakuba Jóźwiaka, golinianina , który zadziwił jurorów programu YOU CAN DANCE , wygrywając główną nagrodę – wyjazd na Broadway. Dzieło mamy kontynuuje  Martyna Wolna prowadząca dziecięcy zespół taneczny TILT oraz zajęcia z utanecznienia maluchów w miejscowym przedszkolu.

Od 2013 roku w Domu Kultury w Golinie odbywają się cykliczne zajęcia taneczne dla najmłodszych mieszkańców Gminy Golina. Nadzór nad nimi trzyma Justyna Wysocka. Uczestnicy zajęć mają okazję poznawać kroki taneczne, proste układy choreograficzne oraz wyrobić własne poczucie rytmu.

Kolejnym polem ,na którym golinianie mogą poszukiwać twórczych inspiracji jest malarstwo, rzeźba itp. Instruktor Teresa Rożek zaprasza wszystkich lubiących bawić się różnorodnymi technikami plastycznymi na stałe zajęcia w różnych grupach wiekowych. Ponadto organizuje kilkudniowe warsztaty  dla młodzieży i dorosłych w celu  zapoznania uczestników ze skomplikowanymi , pracochłonnymi  technikami plastycznymi.

Teresa Rożek to pomysłodawczyni oryginalnego projektu zwanego „Galerią Przejściową”. Mieści się ona w pomieszczeniach DK oraz korytarzu (czyli przejściu - stąd nazwa). Pierwsza wystawa została otwarta w roku 2005. W Galerii można podziwiać malarstwo, rzeźbę, batik, grafikę ,a także fotografię artystyczną. Wernisażom, które obywają się raz w miesiącu , w piątkowe popołudnia, towarzyszą między innymi koncerty w wykonaniu muzykującej młodzieży. Do tej pory zaprezentowano ponad 50 wystaw.

Działalność Domu Kultury nie ogranicza się wyłącznie do siedziby palcówki, bowiem od dwudziestu lat,  w okresie letnim organizowane są festyny i imprezy plenerowe, spośród wielu propozycji  tego typu na szczególną  uwagę zasługują „Dni Goliny” oraz „ Noc Świętojańską”

                        „Noc Świętojańska” ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy obyła się w latach osiemdziesiątych nad brzegami Jeziora Głodowskiego, propagując tradycję Nocy Kupały (tradycyjnie co roku rozstrzygany jest konkurs na „Wianek Świętojański”), z upływem czasu przybierała rozmaite formy, obecnie jest minifestiwalem folkowym przybliżającym muzykę z różnych części świata organizowanym w Parku Miejskim w Golinie.

            Dni Goliny odbyły się po raz pierwszy w 2006 roku. Impreza, którą zainicjowała Lucyna Lenard–Woźniak jest prawdziwym świętem miasta., które nie tylko integruje społeczność lokalną, ale także  promuje nas w regionie. Przez dwa lipcowe dni mieszkańcy całej gminy mogą się bawić w rytm muzyki granej przez najlepsze zespoły regionalne i ogólnopolskie .Gościły u nas takie gwiazdy jak m.in.: Eleni, Alicja Majewska, zespoły Mafia i Oddział Zamknięty, Gang Marcela, Coolers, Veegas.. Dni Goliny to również rozmaite imprezy towarzyszące.

Obecnie Dom Kultury w Golinie mieści się przy Placu Kazimierza Wielkiego 2. Dyrektorem placówki jest Damian Ciesielski pełniący funkcję od października 2012 roku.