"Burza" Szekspira na deskach Domu Kultury Oskard w Koninie

Goliński Uniwersytet Trzeciego Wieku zapewnia swoim słuchaczom nie tylko możliwość  rozwijania pasji, zainteresowań i uzupełniania wiedzy, ale także stara się, by mogli oni obcować z kulturą na wysokim poziomie. Seniorzy mają okazję między innymi oglądać wybitne spektakle w doskonałej obsadzie, a wszystko to w ramach realizacji projektu  „Teatr Polska”, w który włączył się CKiS DK Oskard.  

            24 listopada do Konina zawitało Studio Teatralne Koło/Teatr Ochoty z Warszawy,

słuchacze GUTW obejrzeli spektakl Burza w reżyserii Igora Gorzkowskiwego, który podąża tropem pięciu postaci z Szekspirowskiej „ Burzy” .Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością. Bohaterowie przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospera, a ta często bywa zaskakująca, nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.

            Wyjazd na przedstawienie” Burza” zorganizowali wspólnie Dyrektorzy Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Golinie - Żanetta Matlewska oraz Damian Ciesielski.            

                                                                                                       Karolina Kasprzak